^ Back to Top

Internet radiowy to typ sieci, w której sygnał do klienta jest przesyłany drogą radiową. Jest kilka standardów transmisji, starsze instalacje pracują w częstotliwości 2,4 GHz, nowsze w tej chwili częściej wykorzystywane do przesyłu Internetu w 5 GHz. Sygnał generowany przez nadajniki jest cyfrowy i wymaga odpowiednich urządzeń do odbioru. Transmisja danych do klienta może mieć prędkość nawet do 50Mbps przy profesjonalnej radiolinii. Standardowo jednak montowane przez nas urządzenia umożliwiają uzyskanie przepustowości do 20 Mbps.

Technologia przesyłu Internetu drogą radiową w częstotliwości 2,4 GHz jest mocno podatna na zakłócenia (np. od innych urządzeń wykorzystujących tę częstotliwość). Zakłócenia te mogą powodować obniżoną prędkość transmisji lub po prostu przerywać komunikację, a przez to mniej komfortowe korzystanie z dostępu do sieci Internet. Nie jest to regułą, ale zagrożenie obniżeniu jakości połączenia jest o wiele wyższe niż w przypadku przesyłania sygnału radiowegow częstotliwości 5 GHz. Praktycznie nadajniki działające w częstotliwości 5 GHz zapewniają stabilniejszy sygnał i wiele wyższą prędkość w stosunku do 2,4 Ghz. Na dzień dzisiejszy częstotliwość 2,4 GHz używana jest w większości przypadków tylko do połączeń bezprzewodowych wewnątrz budynków wykorzystując routery bezprzewodowe, dzięki niższej częstotliwości lepiej się nadaje do tego celu.

Wi-Fi określa potocznie zestaw standardów stworzonych do budowy sieci radiowych. Jednym z zastosowań Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych opartych na komunikacji radiowej. Zasięg sieci mierzy się od kilku metrów do kilkunastu kilometrów oraz przepustowości sięgającej nawet 300Mbps.